Metodologia określania statusu przedsiębiorstwa po 1 stycznia danego roku
Szanowni Państwo,
W oparciu o informację PARP z dnia 22 stycznia 2025 r. informujemy, że zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej:
- Status przedsiębiorstwa powinien być określany na podstawie danych z ostatniego zamkniętego okresu obrachunkowego („ostatni okres referencyjny”), bez konieczności oczekiwania na zatwierdzenie sprawozdania finansowego.
- Zamknięcie okresu sprawozdawczego następuje automatycznie wraz z jego upływem i nie jest tożsame z formalnym zatwierdzeniem sprawozdania przez odpowiednie organy przedsiębiorstwa.
Oznacza to, że Przedsiębiorcy, którzy będą zawierali z Operatorem umowy wsparcia po 01 stycznia 2025r. zobowiązani są przedstawić w ramach weryfikacji ich statusu dane za lata 2022, 2023 i 2024.
Jeżeli po zakończeniu procesu zatwierdzania danych nastąpi ich zmiana, wpływająca na kwalifikację przedsiębiorstwa do określonej kategorii, status zostanie skorygowany zgodnie z ostatecznie zatwierdzonymi danymi. W związku z tym Operator będzie ponownie weryfikował status Państwa przedsiębiorstwa na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014:
„Jeżeli w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych dane przedsiębiorstwo stwierdza, że w skali rocznej przekroczyło pułapy zatrudnienia lub pułapy finansowe określone w art. 2, lub spadło poniżej tych pułapów, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa następuje tylko wówczas, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch kolejnych okresów obrachunkowych.”
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE